Product image for Allen-Bradley 22F-D2P5N103 Powerflex 4M 0.75 kW 1 Hp AC Drive
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Image thumbnail 3
Email
Allen-Bradley 22F-D2P5N103 Powerflex 4M 0.75 kW 1 Hp AC Drive
Manufacturer: Allen Bradley / Rockwell | Catalog # 22F-D2P5N103 | Codale Part # 3246688
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
1 available
For Delivery
Not in local stock *
Check another branch
PowerFlex 4M- 0.75 kW (1 HP) AC Drive
Technical Information
Amperage
2.5 Amp
Applications
Supporting Protocol for DeviceNet, EtherNet/IP, MODBUS, Other Bus Systems, PROFIBUS
Connection Type
Fixed Terminal Block
Enclosure
IP20,UL-NEMA Type Open
Enclosure Rating
IP20
Enclosure Type
IP20
Frequency
50-60 Hz
Input Voltage
480 V
Mounting Type
Panel Mount
Output Current
2.5 A
Power Factor
0.98
Power Rating
0.75 kW
Standard
C-TICK,CE,CUL,GOST,KC,UL
Tc Connection
Fixed Terminal Block
Type
AC Drive
Voltage
480 Volt
Manufacturer Information
Brand
Allen-Bradley
Sub Brand
PowerFlex®
General Product Info
12-Digit UPC
Product UPC
Weight
3.0000 lb
Features
  • Zero Stacking™ Drives for ambient temperatures up to 40 °C (104 °F)
  • Drive overload protection and ramp regulation
  • Power ratings:
  • Ambient temperatures up to 50 °C (122 °F) permitted with minimal spacing between drives