Product image for Allen Bradley 2711P-T15C21D8S PanelView Plus 7 1500 watt Standard Terminal
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Image thumbnail 3
Email
Allen Bradley 2711P-T15C21D8S PanelView Plus 7 1500 watt Standard Terminal
Manufacturer: Allen Bradley / Rockwell | Catalog # 2711P-T15C21D8S | Codale Part # 3581112
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
1 available
For Delivery
Not in local stock *
Check another branch
PanelView Plus 7 Standard 1500
Technical Information
Applications
For AS-Interface Safety at Work, Other Bus systems, SafetyBUS p
Display Type
Color (TFT)
Input Voltage
24 V
Power Consumption
50 W
Standard
C-TICK,CCC,CE,CUL,KC,UL
Type
Standard, Wall/Direct Mount
Voltage
0-24 VAC/VDC, 85-265 VAC at 50/60 Hz
Manufacturer Information
Brand
Allen-Bradley
Sub Brand
PanelView™ Plus 7
General Product Info
12-Digit UPC
Environmental Conditions
0 to 55 C
Product UPC
Weight
9.0900 lb
Dimensions
Height
12.52 Inch
Width
15 in
Features
  • Includes option to individually customize buttons and switches
  • Includes replaceable blue food-grade silicone gasket
  • Features stainless steel 304 bezel
  • Includes 512 MB RAM and 512 MB nonvolatile memory (approximately 80 MB free user memory)
  • Offers brandless display sizes in 9 in. and 12 in.
  • Features NSF certification - See the story
  • Offers conformal coating
  • UL IP69 rated and tested to IP69K according to ISO 20653
  • Uses an SD card to copy and restore the operator interface quickly
  • Uses Windows CE 6.0 standard features and color TFT LCD, 18-bit color graphics
  • Monitors applications from a remote location with VNC connectivity
  • Features IP66 protection for a cabinet-free HMI solution
  • Includes email and texting notification capabilities
  • Offers 12 in. display size in a fully enclosed panel