Product image for Allen Bradley 20F11NC030JA0NNNNN PowerFlex 753 AC Packaged Drive
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Email
Allen Bradley 20F11NC030JA0NNNNN PowerFlex 753 AC Packaged Drive
Manufacturer: Allen Bradley / Rockwell | Catalog # 20F11NC030JA0NNNNN | Codale Part # 3653842
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Experiencing long lead times. Please call for availability.
PowerFlex Air Cooled 753 AC Drive
Technical Information
Amperage
30 Amp
Display Type
Blank (No HIM)
Enclosure
Open Type
Enclosure Type
Open Type, Frame 3
Output Current
30 A
Power Rating
15 kW Normal Duty, 11 kW Heavy Duty